Aktywność Inspiracje

Juniorowo czyli świetlica inna niż wszystkie

Juniorowo to szkolna świetlica inna niż wszystkie! Jej uroczyste otwarcie odbyło się 11 września 2017 roku w SP1- Szkole na Ostrogu w Raciborzu, której Radzie Rodziców mam zaszczyt przewodniczyć. Jak zobaczyłam we wrześniu efekty jej powstawania, oniemiałam z zachwytu. Pięknie, twórczo, różnorodnie, całkowita innowacja, aż chciałoby się zarażać tą ideą inne szkoły.

Świetlica to już teraz nie jedno czy 2 pomieszczenia, w których dzieci czekają na rodziców. Założenie było takie, aby świetlica przestała być kojarzona z „przechowalnią”. Teraz świetlica zajmuje cały szkolny korytarz z miejscami do wypoczynku, stolikami do siedzenia, huśtawkami, siedziskami z poduchami i 7 pomieszczeń, z których każde zostało zaplanowane na inną aktywność.

 

Tu można odpocząć, pogadać, zjeść śniadanie

Urocze huśtawki do odpoczynku na korytarzu i mój pierwszoklasista

Rozkład jazdy Juniorowa

W ramach Juniorowa powstało pomieszczenie, zwane Manufakturą, gdzie odbywają się zajęcia z ceramiki, rękodzieła czy szycia na maszynie.

Rękodzieło

Tworzenie w glinie i portret Misia

Decoupage

Dostępne jest także pomieszczenie nazwane Art&Cooking z pełnowymiarową kuchnią,w którym odbywają się zajęcia plastyczne oraz gdzie dzieci mogą nauczyć się gotowania. Planowane jest organizowanie tu raz na miesiąc tematycznych lekcji gotowania. Nie muszę dodawać, że właśnie to pomieszczenie obdarzyłam największą sympatią! Wygląda ono świetnie i cieszę się, że dzieciaki będą się stykać z gotowaniem i pieczeniem w szkole! Planuję zresztą zaangażować się w lekcję pieczenia ciasteczek:-).

 

Kulinarna edukacja

 

Pełnowymiarowa, wyposażona kuchnia

Kolejnym pomieszczeniem jest Legoroom, w którym dzieci budują z klocków Lego, nie muszę Wam mówić, jak dużą popularnością cieszy się to pomieszczenie. Wystarczy powiedzieć, że pierwszego dnia zajęć szkolnych w tym roku zaplanowałam możliwie najwcześniej odebrać mojego pierwszoklasistę i trzecioklasistę. Znalazłam ich na świetlicy w Legoroomie. Byli zawiedzeni, że przyszłam i zgodnie oświadczyli, że chcą jeszcze zostać… Czy może być lepsza reklama Juniorowa?

Legoroom- wymarzona zabawa

W Juniorowie powstała również sala z zajęciami z Robotyki.

Programowanie, komputery i te sprawy

Oprócz tego każdego dnia będą się odbywać zajęcia sportowe w sali gimnastycznej lub na podwórku. W Juniorowie znajduje się też Sala Doświadczania Świata, która powstała już w tamtym roku. Sala służy do ćwiczeń stymulacji i aktywizacji bodźców u dzieci, które z powodu zaburzeń mają problemy z komunikacją z otoczeniem.

Poza pomieszczeniami przeznaczonymi na różnorodne aktywności i rozwijanie swoich zainteresowań, w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się świetlica teraz jest dostępna sala relaksu, gdzie dzieci mogą odpocząć, położyć się i nawet… zdrzemnąć. Obok jest sala odrabiania zadań domowych, gdzie teraz panuje spokój, ponieważ dzieci nie siedzą w jednym miejscu.
 

W sali Art& Cooking odbyła się już pierwsza lekcja kulinarna, w której brał udział mój starszy syn ze swoją klasą. Dzieci własnoręcznie przygotowały pizzę Margaritę. Syn był zachwycony zajęciami! A do tego to uczucie dumy, nie mówiąc o tym jak smakuje własnoręcznie przygotowana pizza. Przyniósł do domu przepis i będziemy ją też piec rodzinnie pod jego nadzorem:-) Powiem szczerze, że taka edukacja to coś fantastycznego. Po pierwsze dzieci zyskują nowe umiejętności kulinarne, edukują się społecznie-gotują i dziewczynki i chłopcy, po trzecie ćwiczą czytanie i matematykę: ml, gramy, ułamki itd. Jestem za!

Prawda, że miło popatrzeć?

Mój trzecioklasita z koleżankami i pizza!

Jak widziecie Juniorowo robi ogromne wrażenie- jeszcze większe na żywo! Może inne szkoły skorzystają z tego pomysłu i zainspirują się do wcielenia tej idei w życie?

Czy znacie takie miejsca w szkołach jak Juniorowo? Czy realizujecie podobne pomysły? Którą z sal uważacie za najciekawszą?

1 Comment

  • Joanna

    Świetlica w Waszej szkole jest niesamowita! Jaka twórcza, tematyczna i śliczna w każdym pomieszczeniu – wyjątkowa, bo nie ma czegoś takiego w innych szkołach w naszym mieście. Wielkie gratulacje dla inicjatorów tego pomysłu. Same pozytywy! Ostatnio, miałam nawet okazję bacznie patrzeć jak należy przygotować pizze wg.przepisu Oliwierka… krok po kroku aż do wypieku! Pychotka!

    Reply

Leave a Reply